Cilt Problemleri

Yaz Sonrası Cilt Bakımı

YAZ BİTTİ…

Evet. Her ne kadar dilim varmasa da söylemeye, bir yaz daha bitti… Sonbahar yaprakları dolanacak önümüzdeki günlerde ayaklarımıza, serin ve yağmurlu sabahlara uyanacağız. 

Güz mevsimi, doğanın yeniden doğmak için hazırlık yaptığı dönemdir. Bizler de evrenin ve doğanın bir parçası olarak, yenilenme hazırlığına bu mevsimde başlarız aslında. Güneş sonrası cildimiz matlaşmıştır, kalınlaşmıştır. Tıpkı sonbahar yaprakları gibi solgun ve cansız bir görünüm almıştır. 

İnanmak istemesek bile kırışıklılar, çizgiler, lekeler, nemsizlik ve matlık, o çok sevdiğimiz yaz güneşinin bize mirası olmuştur.

Peki, yaz sonrasında güzel bir cilt için ne yapmak gerekir?

Yaz sonrası cilt bakımında en temel uygulama, cildi yormayan nazik ürünler ile düzenli peeling yapmaktır. Çünkü cildimiz yaz döneminde, yoğun güneş ışınlarından korunmak için kalınlaşır ve koyulaşır. Kalınlaşan ölü deri tabakasını ciltten uzaklaştırmadan leke, anti-ageing ya da nem bakımlarına başlamak başarılı sonuçlar almayı zorlaştıracaktır. 

“Güneş akneleri saklamışsa demek…”

Güneş sebebiyle kalınlaşan ciltten uzaklaştırılmayan ölü tabaka, gözenekleri tıkayarak sebum problemi yaşayan ciltlerde hızlı bir akne oluşumunu tetikleyebilmektedir. Bu sebeple, özellikle karma-yağlı ciltlerde, eylül ekim aylarında yoğun akne artışı ile karşılaşabiliyoruz. Hâlihazırda akne problemi olan ciltlerde granüllü peeling kullanımı, bakterilerin yayılmasına sebep olarak akneyi yaygınlaştırabileceği için, önerilmemektedir. Dolayısıyla, hâlihazırda aknesi bulunan ciltler, granülsüz peelingler ile birlikte doktor ve eczacı kontrolünde akne bakımı ve tedavisi uygulamalıdır.

Bronzluğu uzun süre kalıcı kılmak için kaçındığımız şeyler, bize cilt problemi olarak geri dönebilir.

Yaz sonrası vücut bakımında da peeling uygulamasının son derece önemli bir yeri vardır. Bronz görünümü uzun süre kalıcı kılmak adına vücut peelingi ya da kese gibi uygulamalara sıcak bakmayabiliyoruz. Fakat pul pul olan bacaklarla, batıklarla, sivilce ve aknelerle karşılaşmamak için kese veya peeling uygulamaları ile vücudumuzu tazelemek gerekiyor. Haftada, ihtiyaca göre 1-2 kez nazik granüllü ya da granülsüz peeling uygulayarak cildinizi ve vücudunuzu ölü hücrelerden arındırabilir ve gözeneklerinizin açılmasını sağlayabilirsiniz. 

Suyun değeri, kuyu kuruyunca anlaşılır.” Thomas Fuller 

Kuyu kurumadan, suyun değerini bilmek gerek… Yaz sonrası cilt bakımında bir diğer önemli temel bakım nem desteğidir. Cildimizin, her şeyden önce suya ihtiyacı var. Sıcak hava, güneş, deniz, havuz, sık alınan duşlar, düzensiz ve yetersiz su tüketimi derken cildimiz sonbaharda nem ihtiyacı açısından acil durum mesajları verecek duruma gelir. Cilt tipine uygun, eczacınızın önereceği bir nem bakımı ile yüz ve vücut bakımını sağlamak gerekir. Bununla beraber, kullandığımız duş jeli ve cilt temizleme ürünlerini de, nemlendirici ağırlıklı seçmekte fayda var. Suyun kurutucu etkilerinden de korunmak için temizleyici seçiminin rolü son derece büyüktür.

“You are what you eat – Seni sen yapan, yediğin içtiğindir”

Belki de bu sözü biraz daha genişleterek, “Seni sen yapan, nasıl yaşadığındır.” diyebiliriz. Bedenimiz bir bütündür ve tüm organlar bir şekilde birbiri ile iletişim halindedir. Sadece dermokozmetik bakım ürünlerinden, tek başına mucizeler yaratmasını beklemek gerçekçi bir yaklaşım olmayabilir. Yaşam düzenimiz ile bütünleyici bir tutum sergilemek, cildimiz için en verimli sonuçları almamızı sağlayacaktır. Özellikle yaz sonrası süreçte bol su tüketimi, mümkünse gece yarısından iki saat öncesinde uyumak, sigaradan ve kafein içerikli içeceklerden uzak durmak, sebze ve meyve tüketmeye özen göstermek ve elbette güneşten korunmaya devam etmek cildimize muazzam bir destek sağlayacaktır. Eczacınızın ya da doktorunuzun önerebileceği besin destek ürünleri de, cilt bakımınızda alacağınız olumlu sonuçları güçlendirebilir. 

T: 9/24/2018
İLGİLİ ÜRÜNLER
     
RADIX

Rdx Kozmetik, 2005 yılında kurulmuştur. Eczacılık sektörünün önemli oyuncularından biri olma hedefiyle yola çıkan Radix Pharma, cilt bakımı alanında kalitesini kanıt

BİZE ULAŞIN
Yenibosna Merkez Mah. 29 Ekim Cad. No:3 İç Kapı No:75 Bahçelievler / İstanbul
+90 212 620 30 60
+90 212 620 20 61
info@rdxkozmetik.com
E-BÜLTEN KAYIT
Tüm etkinliklerimiz hakkında bilgi almak için posta listemize kaydolun ...
Tüm Hakları Saklıdır 2018 Radix Kurumsal